---
date: 2026-05-21
featured_image: "https://www.finlandiacheese.com/wp-content/uploads/sites/31/2026/05/0673803503001_T1_Finlandia_Smoked_Swiss_Imported_Cheese__6_oz_.png"
title: "Finlandia Imported Smoked Swiss Cheese"
description: "Finlandia Smoked Swiss Cheese delivers a rich, nutty flavor with a smooth smoky finish. Crafted from premium imported cheese and aged for exceptional taste and texture, it’s perfect for sandwiches, burgers, charcuterie boards, and melting into your favorite recipes."
Product name: "Finlandia Imported Smoked Swiss Cheese"
Country of origin: "Finland"
---

# Finlandia Imported Smoked Swiss Cheese



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 108 kcal |
| Total Fat | 8 g (11 %*) |
| — Saturated Fat | 6 g (28 %*) |
| — Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 22 mg (7 %*) |
| Total Carb. | 0 g |
| — Total Sugars | 0 g |
| — Dietary Fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 8 g (16 %*) |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 0 mg |
| Calcium | 207 mg (15 %*) |
| Sodium | 80 mg (3 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cultured pasteurized part-skim milk*, salt, enzymes.



Made with non-GMO ingredients per EU regulations