---
date: 2026-05-21
featured_image: "https://www.finlandiacheese.com/wp-content/uploads/sites/31/2026/05/0673803502998_T1_Finlandia_Smoked_Cheddar_Gruyere_Imported_Cheese__6_oz_-2.png"
title: "Finlandia Imported Smoked Cheddar-Gruyere Cheese"
description: "Finlandia Smoked Cheddar-Gruyere Cheese combines the bold richness of cheddar with the nutty, creamy flavor of Gruyere and a subtle smoky finish. Perfect for snacking, gourmet grilled cheese, burgers, mac & cheese, charcuterie boards, and elevated everyday recipes."
Product name: "Finlandia Imported Smoked Cheddar-Gruyere Cheese"
Country of origin: "Estonia"
---

# Finlandia Imported Smoked Cheddar-Gruyere Cheese



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 100 kcal |
| Total Fat | 8.0 g (10 %*) |
| — Saturated Fat | 4.0 g (20 %*) |
| — Trans Fat | 0.0 g |
| Cholesterol | 25 mg (8 %*) |
| Total Carb. | 0 g |
| — Total Sugars | 0 g |
| — Dietary Fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 7 g (14 %*) |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0.0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 20 mg |
| Calcium | 190 mg (15 %*) |
| Sodium | 190 mg (8 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cultured Pasteurized Milk*, Salt, Enzymes.



Made with non-GMO ingredients per EU regulations