---
date: 2024-10-17
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/31/2024/10/FIN24-837-Viola-Spreadable-Cheese-Updated-Rendering-_OVAL-scaled.jpg"
title: "Viola Imported Spreadable Cheese, Original"
description: "Finlandia Imported Spreadable Cheese is exquisitely creamy and full of uniquely Finnish flair. Use it as a base for a sauce with braised chicken or enjoy on a water cracker for the perfect hors d'oeuvre. Our cheese spread will be the go-to snack at your next gathering."
Product name: "Viola Imported Spreadable Cheese, Original"
Country of origin: "Finland"
---

# Viola Imported Spreadable Cheese, Original



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 90 kcal |
| Total Fat | 8.0 g (10 %*) |
| — Saturated Fat | 4.5 g (23 %*) |
| — Trans Fat | 0.0 g |
| Cholesterol | 20 mg (7 %*) |
| Total Carb. | 1 g |
| — Total Sugars | 1 g |
| — Dietary fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 3 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0.0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 12 mg |
| Calcium | 108 mg (8 %*) |
| Sodium | 300 mg (13 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cheese(cultured pasteurized milk, salt, enzymes), water, butter(pasteurized cream), whey powder, sodium phosphates, sodium polyphosphates, salt, sorbic acid(preservative), citric acid (acidity regulator).