---
date: 2024-09-09
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/31/2024/10/46a9ca5c-b290-4c7c-a78b-93d28a264ad3.png"
title: "Finlandia Imported Sandwich Cut Swiss"
description: "Finlandia Swiss cheese is a rich, matured cheese with a distinct nutty flavor. Finlandia’s cheesemakers have devoted themselves to making the finest cheeses based on all-natural, carefully selected farm-fresh Finnish milk and an ageing process guaranteed to deliver the right texture, aroma and flavor, every time. Finlandia Swiss is known as a big eye Swiss, with the well developed eyes being a sign of a successful maturation process."
Product name: "Finlandia Imported Sandwich Cut Swiss"
Country of origin: "Finland"
---

# Finlandia Imported Sandwich Cut Swiss



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 110 kcal |
| Total Fat | 8.0 g (11 %*) |
| — Saturated Fat | 6.0 g (28 %*) |
| — Trans Fat | 0.0 g |
| Cholesterol | 20 mg (7 %*) |
| Total Carb. | 0 g |
| — Total Sugars | 0 g |
| — Dietary fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 8 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0.0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 18 mg |
| Calcium | 255 mg (20 %*) |
| Sodium | 80 mg (3 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cultured Pasteurized Part Skim Milk*, Salt, Enzymes. 



Gluten free



Made with non-GMO ingredients per EU regulations