---
date: 2024-10-16
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/31/2024/10/3068e5e3-6664-465f-a76c-9368ae629f1e.png"
title: "Finlandia Imported Lappi"
description: "A smooth, creamy cheese, Finlandia Lappi Cheese is rich and buttery in flavor. A versatile, gluten free cheese, Lappi Cheese goes well in any dish."
Product name: "Finlandia Imported Lappi"
Country of origin: "Finland"
---

# Finlandia Imported Lappi



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 100 kcal |
| Total Fat | 8.0 g (10 %*) |
| — Saturated Fat | 5.0 g (27 %*) |
| — Trans Fat | 0.0 g |
| Cholesterol | 20 mg (7 %*) |
| Total Carb. | 0 g |
| — Total Sugars | 0 g |
| — Dietary fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 7 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0.0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 20 mg |
| Calcium | 220 mg (15 %*) |
| Sodium | 150 mg (6 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cultured Pasteurized Milk*, Salt, Enzymes.



Gluten free



Made with non-GMO ingredients per EU regulations