---
date: 2024-10-17
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/31/2024/10/570b59da-0c72-4dd0-bc25-331a45fd7f77.png"
title: "Finlandia Imported Gouda-Parmesan Cheese Chunks"
description: "Keisarinna is the Finnish word for Empress, and suits this cheese perfectly. Made with pure fresh milk from family-owned farms, Finlandia Imported Gouda-Parmesan provides a distinct delicious flavor combination of creamy sweet Gouda and sharp Parmesan that pairs well with Amber Ale and Pinot Noir."
Product name: "Finlandia Imported Gouda-Parmesan Cheese Chunks"
Country of origin: "Finland"
---

# Finlandia Imported Gouda-Parmesan Cheese Chunks



---

# Product information

## Nutritional content

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Calories | 110 kcal |
| Total Fat | 8.0 g (11 %*) |
| — Saturated Fat | 6.0 g (28 %*) |
| — Trans Fat | 0.0 g |
| Cholesterol | 20 mg (7 %*) |
| Total Carb | 0 g |
| — Total Sugars | 0 g |
| — Dietary fiber | 0 g |
| Incl. Added Sugars | 0 g |
| Protein | 8 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vit. D | 0.0 mcg |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Iron | 0.0 mg |
| Potas. | 20 mg |
| Calcium | 200 mg (15 %*) |
| Sodium | 200 mg (9 %*) |


* Share of the daily intake recommendation.

## Ingredients

Cultured Pasteurized Milk*, Salt, Enzymes. 



Gluten free



Made with non-GMO ingredients per EU regulations